5 راهکار افزایش کیفیت مطالعه

پنج روش مطالعه که به ما کمک میکند در دروس حفظی بتوانیم عملکرد مناسب از خودمان نشان دهیم :

 

1-خواندن با نوشتن:

یکی از بهترین روش هایی که برای خواندن دروس حفظی میتوان به آن اشاره کرد، نوشتن است. خیلی از دانش آموزان با اینکه چند بار از روی دروس حفظی می خوانند ولی نتیجه ی خوبی نمی گیرند و کلمات سر امتحان به ذهن آنها نمی آید. در نتیجه نمی توانند به خوبی عمل کنند.

روش نوشتن مطالب، یک روش امتحان شده است که نتیجه ی خود را پس داده است. حتی اگر می خواهید درس تاریخ یا دین و زندگی را حفظ کنید، هر مطلبی را که حفظ می کنید، یک یا چند بار برای خود، روی برگه بنویسید. اشکالی ندارد اگر هرنگاهی از روی کتاب هم نگاه کنید. فقط بنویسید.

 

2- خط کشیدن زیر نکات مهم:

خط کشیدن اصولی یعنی اینکه فقط زیر کلمات و جملات کلیدی خط بکشید. نه اینکه با وسواس تمام خطوط را خط کشی کنید. مشخص است که کتابی تمیز و بدون خط، هزاران بار از کتاب کثیفی که یک خط زیر نوشته های آن است بهتر است.

خط کشی باید طوری باشد که بتوانید در عرض یک ساعت، قبل از امتحان، با نگاه کردن به جملاتی که زیر آنها خط کشیده اید، یک دور دیگر مرور کنید.

 

3- حاشیه نویسی:

به شما پیشنهاد میشود برای حاشیه نویسی از ترسیم نمودارها استفاده کنید. یک نمودار درختی کوچک برای هر مطلب، در حاشیه ی کتابتان بکشید.

 

4- خلاصه نویسی:

تا به حال دیده ایم دانش آموزانی را که خلاصه هایشان بیشتر از جزوه ی درسی بوده است! کاملا مشخص است که هیچ وقت برای مرور کردن به سراغ این خلاصه ها نمی روند. خلاصه نویسی یعنی آوردن کلمات کلیدی و درخت های حافظه در چند برگه.

 

5- کلید برداری:

همانطور که از نامش مشخص است، کلیدی ترین کلمه ی هر پاراگراف را با مشخص کنید. طوری که با یک نگاه سریع روی کلمات کلیدی، مروری سریع در ذهن شما شکل بگیرد.

 

* برای فراموش نکردن مطالب خوانده شده :

موقع مطالعه تمركز داشته باشيد

تمرين و تكرار پس از مطالعه را فراموش نكنيد

مطالب خوانده شده راحتما مرور كنيد

به محتوي ذهن خود با خواندن مطالب مشابه پشت سر هم نظم بدهيد

از علائم ونشانه ها براي ياد آوري مطالب استفاده كنيد

استفاده از قلم وكاغذ هنگام مطالعه جهت تمركز حواس را فراموش نكنيد

درس های حفظی نیاز به تکرار زیادی دارند. حتی اگر در دورهای اول مطالعه تان، نفهمید که مطلب در مورد چیست و چند بار روزنامه وار از روی جزوه بخوانید، در دورهای بعدی کاملا ملکه ی ذهنتان می شود.