نقش ورزش در موفقیت تحصیلی

نقش ورزش در موفقیت تحصیلی

 

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند «عقل سالم در بدن سالم است» و بدن سالم جز با تغذیه‌ی مناسب، خواب کافی، آرامش روحی و تحرک به دست نمی‌آید و در این بین، نقش ورزش را نمی‌توان نادیده گرفت.

تحقیقات روان‌شناسان در سراسر دنیا نشان می‌دهد نوجوانانی که به طور مرتب ورزش می‌کنند، به طور متوسط تحصیلات موفق‌تری نسبت به هم‌سن و سالان خود دارند که اصلاً ورزش نمی‌کنند. در عین حال شرکت در فعالیت‌های ورزشی خارج از مدرسه نیز میزان کارایی دانش‌آموزان را در مدرسه و موفقیت آن‌ها را در دانشگاه تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد

به همین دلیل است که توصیه می‌شود دانش‌آموزان برای افزایش کارایی مغز،روزی نیم‌ساعت (به ویژه صبح‌ها) در فضای باز نرمش کنند و آهسته بدوند. البته نمی‌توان این نکته را فراموش کرد که ورزش نه‌تنها سلامت جسمی بلکه سلامت روحی و ذهنی دانش‌آموزان  را نیز به همراه دارد.

5    نکته‌ی کلیدی را هرگز فراموش نکنید:

- به طور منظم، سه تا چهار بار در هفته و هر بار نیم‌ساعت ورزش کنید. به این ترتیب بعد از مدتی، اثرات مثبت تمرین آشکار می‌شود.

.-زمان تمرین را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید؛ در غیر این صورت، همواره یک بهانه به وجود می‌آید که ورزش نکنید.

یک مکان آرام و ترجیحاً فضای باز را برای ورزش انتخاب کنید. این آرامش به‌خصوص در حین انجام تمرینات کششی و انبساطی اهمیت بسیار زیادی دارد.

تمام تمرینات را آرام و منظم انجام دهید و هیچ‌گاه از مرز درد عبور نکنید.

- یوگا و تمرینات تن‌آرامی بهترین گزینه برای شماست؛ بنابراین توصیه می‌شود روش‌های ابتدایی انجام این تمرین‌ها را یاد بگیرید و روزانه آن‌ها را انجام دهید.