معرفی رشته مهندسی عمران
معرفی رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران رشته‌ای است که هدف آن پرورش نیروهای متخصصی است که بتوانند در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه‌های ساختمان‌سازی، راه‌سازی، پل‌سازی، برج‌سازی و ... اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند،هرچیزی که به آبادی یک مملکت باز می‌گردد، مانند: سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابراتی، ساختمان‌های مقاوم در برابر زمین‌لرزه، سیل و آتش و نیروگاههای برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه کار رشته مهندسی عمران قرار می‌گیرد. برای آغاز تمامی پروژه‌های عمرانی به یک مهندس کارآمد عمران نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند.

 

#گرایش‌های تحصیلی رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی در ایران:

دارای سه گرایش عمران-عمران، عمران-نقشه‌برداری و عمران-آب می‌باشد

 

#دروس رشته مهندسی عمران:

دارا بودن دانش قوی ریاضی و فیزیک و از دروس تخصصی آن می‌توان موارد ذیل را نام برد:

استاتیک

مقاومت مصالح

طراحی سازه‌های فولادی و بتنی

مهندسی پی

مکانیک خاک

مکانیک سیالات

هیدرولیک

هیدرولوژی

تحلیل سازه‌ها

راه‌سازی

مهندسی آب و فاضلاب

زلزله

بارگذاری سازه‌ها

 

#زمینه‌‌های کاری مهندس‌ عمران:

 

.طراحی و مشاوره

طرح و مشورت در طراحی یک پروژه در این قسمت تعریف می شود. برای انجام این کار تجربه زیادی لازم است و به تخصص کافی نیاز است.

.پیمانکاری و اجرا

این کار به تخصص خاصی نیاز ندارد و بعد از دریافت طرح، آن را اجرا می کند. ولی حساس است چون اگر نقشه‌های بسیار خوبی هم طراحی شود و سازه‌ها از نظر طراحی بدون عیب و نقص باشند، اما کار در اجرا به درستی انجام نشود کل کار زیر سوال میرود.

.نظارت

این فرد وظیفه دارد از طرف کارفرما، بر اجرای هر چه بهتر کارها نظارت داشته باشد و هماهنگی بین کار‌ها و افراد مختلف را انجام دهد.

 

 

تیم آموزشی مرکز مشاوره تحصیلی احمدی

Instagram: Moshavereh_Ahmadi

www.gaam-akhar.ir

01133408232