انجام چه کارهایی سبب کاهش خستگی ناشی از مطالعه می شود؟

انجام چه کارهایی سبب کاهش خستگی ناشی از مطالعه می شود؟

 

چیکار کنم موقع درس خوندن کمتر خسته بشم؟

چرا موقع درس خوندن این همه خسته میشم؟

 

کلیات

خسته شدن بعد از انجام دادن هر کاری، یک امر طبیعی و درس خوندن هم از این قضیه مستثنی نیست. شما با اصلاح کردن عادت های غلط مطالعاتی و انجام برخی از حرکات ورزشی در زمان های بین مطالعه، میتونید تا حد زیادی میزان خستگی تون رو کم کنید و با کیفیت بالاتری درس بخونید.

راه رفتن، دراز کشیدن، خوابیدن، چک کردن موبایل، گوش کردن موسیقی و خوردن غذا موقع درس خوندن، از جمله عادت های غلطی که به اصلاح کردن و تجدیدنظر نیاز دارند.

همچنین برای افزایش سرعت گردش خون و جلوگیری از گرفتگی عضلات، در زمان های استراحت بین مطالعه، حتماً چند دقیقه ای رو به انجام حرکات کششی و راه رفتن اختصاص بدید.

 

توصیه ها و راهکارها

بهترین مدل درس خواندن نشستن روی صندلی و پشت میزه، به شکلی که انحنای کمر در حالت طبیعی قرار بگیره و فاصله جزوه از چشم و صورت حدود ۲۵ سانتی متر باشه.

چند ساعت متوالی پشت میز نشینید و حداکثر هر ۹۰ دقیقه به خودتون یه استراحتی بدید تا دچار خستگی، چشم درد، کمردرد و مسائلی از این قبیل نشید. حتی می تونید برای پیشگیری از کمر درد، موقع استراحت بایستید و پای راستتان را از زمین بلند کنید. و بعد از ۵ ثانیه همین کار رو با پای چپ انجام بدید. این حرکت رو ۱۵ تا ۲۰ بار تکرار کنید.

حتماً بعد از اتمام مطالعه، یک دقیقهای راه برید و چندتا نفس عمیق بکشید تا با جذب اکسیژن کافی و افزایش گردش خون، بدنتون از کرختی ناشی از درس خوندن خارج بشه.

اگر چشم هاتون خسته شد، دست از خوندن بردارید، چشماتون رو ببندید و بدون اینکه به اونها فشار بیارید، کف دستاتون رو روی اون ها بگذارید و در همان وضعیت بعد از یک دقیقه به نقطه تاریکی خیره بشید و به آرامی نفس عمیق بکشید. سپس در اطراف صورت نقطه های فرضی رو در نظر بگیرید و روی هر کدام ۱۰ ثانیه تمرکز کنید.

 

جمع بندی

خواب آلودگی و خستگی ناشی از مطالعه کردن به خصوص برای داوطلبان کنکور که با حجم زیادی از مطالب دشوار مواجه هستند، اجتنابناپذیر است. البته با رعایت کردن اصول ذکر شده از جمله پشت میز نشستن به جای دراز کشیدن در زمان مطالعه و مواردی از این قبیل که در مورد اصلاح وضعیت مطالعاتی افراد است به همراه داشتن استراحتی مناسب در زمان های فراغت ار درس

 

 

تیم آموزشی مرکز مشاوره تحصیلی احمدی

Instagram: Moshavereh_Ahmadi

www.gaam-akhar.ir

01133408232