خواب مناسب شب کنکور

چه اقداماتی برای داشتن خوابی مناسب در شب کنکور توصیه می شود؟

من از ترس کنکور خوابم نمیبره!

مگه میشه شب کنکور خوابید؟

چیکار کنم زود بخوابم؟

ورزش کنم خوبه؟

من هیچوقت سریع بخوابم نمی گیره. قرص خواب بخورم تا راحت تر بخوابم ؟!

سلام به شما همراهان مرکز مشاوره احمدی

اینها سوالاتی که داوطلبان کنکور معمولاً از ما مشاورین و یا معلم های خودشون می پرسند. توی جلسات مشاوره  همیشه در مورد تاثیر مثبت خواب خوب و کافی بر روی فعالیت های روزمره صحبت می کنیم و گفتیم که کم خوابیدن باعث کاهش سطح هوشیاری، ایمنی بدن و در نهایت کم شدن کارایی ذهن میشه. شما هم اگه خواب خوبی رو در شب کنکور تجربه نکنید با ذهن خسته حریف حل کردن سوال های سخت و زیاد نمی شید و با فراموش کردن بسیاری از مطالب و نداشتن توانایی برای تجزیه و تحلیل سوالات در ذهن، مطمئناً در آزمون دچار مشکل می شی به خاطر نداشتن چند ساعت خواب بیشتر آینده‌ای را تجربه خواهید کرد که لایق بیشتر از آن بودید.

 برای اینکه شب کنکور خواب خوبی داشته باشید توصیه ها و راهکارهای وجود داره:

روز قبل از کنکور، صبح زود بیدار بشید و ظهر هم نخوابید تا بدنتون به طور طبیعی حوالی ساعت ۱۰ شب آماده ی خواب بشه.

یادتون باشه که ورزش های سنگین انجام ندید ( پا نشین با دوستاتون برین سالن فوتسال و استخر و ...) چون هم ممکنه که خودتون رو مصدوم کنید و هم از خستگی بد خواب بشی

شب کنکور قهوه، کافی میکس، شکلات تلخ و موادی که مانع از خوابیدن میشه نخوریم

شام سنگین نخوریم تا راحت خوابمون ببره

قبل از خواب از نوشیدن زیاد مایعات پرهیز کنید تا نصف شب برای دستشویی رفتن از خواب بیدار نشید

برای زودتر خوابیدن، خوردن قرص خواب آور و و محرک های غیر طبیعی توصیه نمیشه. چون ممکنه که ریتم بدنتون به هم بخوره. به جای این مواد از ماست شیر یا دوغ استفاده کنید، چون ممکنه که صبح زیاد سرحال نباشید.

دوست من لطفا به محیط های شلوغ و پر سر و صدا نرو، شب تا دیر وقت بیرون نباش و غذا هم بیرون از خونه نخور (چون ممکنه غذا سالم نباشه و مسمومیت و ...)

اصلاً به کنکور فکر نکنید و ذهن خودتون رو درگیرش نکنید(مگه میشه؟ مگه داریم؟) این کار فقط باعث این میشه که استرس سر تا پای وجودت رو بگیره و نه بتونی شب درست و حسابی بخوابی نه فردا سر جلسه عملکردی درست و حسابی از خودت به جا بگذاری

جمع بندی:

داوطلبان باید توجه کنند که داشتن خواب مناسب سبب عملکرد مناسب ذهن می‌شود و در روز قبل از کنکور باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا قبل از ساعت ۱۲ شب به خواب بروند تا هم خوابی آسوده داشته باشند و هم صبح زود از خواب برخیزند و زمان کافی برای خوردن صبحانه و آماده شدن برای رفتن به حوزه آزمون داشته باشند. به همین دلیل بایستی از تمام موارد استرس زا نظیر تفکر در مورد کنکور یا مواردی که باعث عملکرد نامطلوب بدن خصوصاً بی‌نظمی در خواب می شوند پرهیز نمایند.

با امید موفقیت برای تمامی دانش آموزان عزیز

تیم آموزشی _ مرکز مشاوره تحصیلی احمدی

Instagram: @moshavereh_ahmadi

www.gaam-akhar.ir