راهکارهایی برای افزایش انگیزه

راهکارهایی برای افزایش انگیزه:

 

۱_ انگیزه هایتان ، اهدافتان و عواملی که باعث ایجاد انگیزه در شما میشود را همیشه جلوی چشم خود نگه دارید:

مثل چسباندن آن ها روی دیوار یا کمد اتاقتان بسیار کمک کننده  خواهد بود.

 

۲_خودتان را بهتر بشناسید ، تا زمان های بهره وری خود را بهتر بشناسید

 

۳_ مسئولیت پذیر باشید! با سختی های راه هدف هایتان را تغییر ندهید

 

۳_چرخه انگیزه را همیشه به یاد داشته باشید :

برای تقویت انگیزه باید حرکت کنید و برای حرکت کردن باید ایجاد انگیزه بیشتری کنید

 

۴_ تنها روی «امروز» تمرکز داشته باشید :

 فکر کردن به گذشته و نگرانی آینده فقط سرعت حرکت شما را کند کرده و تمرکز شما را بر حال و اکنون کم میکند . عادت کنیم روی امروز و کارهای امروز تمرکز کنیم

 

۵_ ورزش منظم انگیزه شما را در کار و زندگی بالا می برد :

ورزش نه تنها در پیشگیری میالژی (دردهای عضلانی) ناشی از نشستن پشت میز مطالعه طولانی مدت کمک میکند ، بلکه سطح هورمون های شادی آور را نیز به طرز عجیبی بالا میبرد و در کاهش استرس هم مفید است

 

۶_ با خودتان مهربان باشید :

به خودتان استراحت و تعطیلات بدهید. گاهی برای کسب انرژی مجدد و بازیابی سطح انگیزه و خلاقیت نیاز به یک دوره کوتاه دوری از محل کار و زندگی خواهید داشت. تعطیلات کوتاه مدت یک یا دو روزه را در برنامه ماهیانه خود قرار دهید.

 

۷_ منظم باشید :

نظم شخصی در کار و زندگی داشته باشید . کارهایی نظیر اتاق خواب منظم ، کتاب خانه منظم شما را از آشفتگی دور میکند و انگیزه را همیشه زنده نگه میدارد.

 

۸_ مطالعه را فراموش نکنید :

 یادداشت ها و زندگی شخصی افراد موفق و سرشناس دنیا منبع بسیار خوبی برای ایجاد انگیزه ، در مسیر موفقیت هستند. به جز آن ، تلاش برای گسترده کردن سطح دانش خود در زمینه های مورد نیاز رسیدن به هدف های خود ، به طرز چشمگیری باعث ایجاد انگیزه و افزایش انگیزه شما میشود

 

۹_خود را در رودخانه پرت کنید !

یکی از راه های رسیدن به انگیزه درس خواندن، این است که خودتان را در رودخانه ای بزرگ و پر خروش پرت کنید! به این ترتیب که سعی کنید دوستان خود را از دانش آموزان درس خوان و موفق  پیدا کنید همین که شما در جمع این دانش آموزان باشید دانش آموزانی که هدفمند و اهل تلاش هستند برای انگیزه درس خواندن شما کافی است؛ چرا که بدون شک تحت تاثیر وضعی این افراد قرار گرفته و شما هم انگیزه درس خواندن پیدا می کنید. سعی کنید رفیق و دوستی برای خود انتخاب کنید که شبیه این تیپ شخصیتی باشد تا از او تاثیر مثبت بگیرید و پیشرفت کنید. اگر تا به حال در این جمع ها نبوده اید شاید وارد شدن به این جمع‌ها برای بار اول کمی سخت باشد، اما اگر انگیزه درس خواندنتان را بالا بیاورید، حتماً می‌توانید خیلی راحت‌تر وارد جمع‌های بچه‌های درس خوان و سخت کوش شوید و خودتان را پیشرفت بدهید.

 

۱۰_ به دنبال سبک خاص خودتان باشید:

درس خواندن مثل بازی شطرنج است؛ شما باید اصول آن یعنی نحوه حرکت مهره ها را یاد بگیرید. یعنی پس از اینکه اصول کار را یاد گرفتید شروع کنید و سبک خاص خودتان را پیاده کنید. این به شما انرژی و انگیزه می دهد. در این صورت انگیزه درس خواندن که چیزی نیست، موفقیت های بزرگ پیش رویتان زانو می زند!

 

۱۱_هدفت را کوچک کن:

رسیدن به هدف بزرگ در وهله اول و ابتدای کار امکان پذیر نیست و به همین دلیل گروهی از دانش آموزان انگیزه درس خواندن را همان ابتدای کار از دست می دهند. برای مثال کسی که هدفش موفقیت در کنکور است، درصورتی که کنکورش یکسال دیگر برگزار می شود، باید هدف بزرگتر یعنی موفقیت در کنکور را به چند هدف کوچکتر خرد کند تا راحت تر و با انرژی و انگیزه بیشتر بتواند به هدف برسد.